czwartek, 5 stycznia 2012

Pomysły na obiady

Obiad zapewne jest dla nas najobfitszym jadłem w ciągu dnia :) Jeśli nie macie już pomysłów i brakuje Wam koncepcji, co dobrego upichcić dla swojej wygłodniałej rodzinki, podrzucam kilka przepisów.

Łazanki z kapustą 


To danie w moim menu pojawiło się z racji tego, że uwielbiam makarony praktycznie pod każdą postacią. Nie jest ono skomplikowane w przyrządzaniu, a przy tym jest bardzo smaczne.
Składniki
- 50 dag makaron łazanki, lub świderki
- mała kapusta biała
- ok. 1 kg. kapusty kiszonej
- 50 dag pieczarek
- cebula
- ziele angielskie
- sól
- pieprz
Wykonanie:
Białą kapustę kroimy na drobne kawałki i gotujemy na kostce rosołowej do miękkości, co chwile mieszając. Jeśli lubimy urozmaicenia, to możemy dodać jeszcze kapustę kiszoną. Kapustę kwaszoną także kroimy drobno, wrzucamy do garnka, podlewamy ciepłą wodą wrzucamy 2 ziele angielskie i gotujemy ok. 40 min co chwilę mieszając. W międzyczasie obieramy i sparzamy pieczarki, a następnie je kroimy i podsmażamy. Cebulę obieramy, kroimy i szklimy ma maśle. We wrzącej, osolonej wodzie gotujemy makaron wg przepisu na opakowaniu. Jak już makaron będzie gotowy, mieszamy go z kapustami, pieczarkami i cebulą. Doprawiamy do smaku. Jak ktoś lubi, można dodać 2 łyżeczki przecieru pomidorowego. I gotowe!
Smacznego!

Schaby z piersi z kurczaka
To co każdy Polak lubi i z chęcią je podczas niedzielnych obiadków, to oczywiście schaby. Mogą być one wieprzowe, ale ja osobiście wolę podawać u nas w domu te usmażone z piersi z kurczaka.
Składniki
- 1 podwójna duża pierś z kurczaka
- mąka
- 2 jajka
- bułka tarta
- olej do smażenia
- pieprz i sól
Wykonanie:
Pierś z kurczaka czyścimy i porządnie myjemy w zimnej wodzie. Następnie mięso przekrajamy wzdłuż tak, aby powstało z jednej piersi kilka płatów mięsa. Tłuczemy je lekko z każdej strony tłuczkiem do mięsa, tu należy uważać aby nie przesadzić gdyż mogą zrobić się nam dziury. Na jeden talerz wysypujemy trochę mąki, w drugim głębokim roztrzepujemy jaja-można dodać troszkę wody, aby łatwiej się rozprowadziły. Na trzecim talerzu wysypujemy bułki tartej i zaczynamy panierować mięso w kolejności mąka, jajko bułka. Tak panierowane płaty mięsa smażymy z obu stron na złoty kolor. I gotowe!
Smacznego!

Kalafiorki panierowane
Jest to jedno z moich ulubionych, bezmięsnych i prostych dań, które szybko się przygotowuje.
Składniki:
- kalafior
- 2 jajka
- bułka tarta
Wykonanie
Kalafior czyścimy, a następnie moczymy w wodzie przez ok. 15 min. W międzyczasie wstawiamy garnek z osoloną wodą i zagotowujemy. Kalafior dzielimy na różyczki i podgotowujemy, ale nie za mocno aby nie były za miękkie. Podgotowane różyczki moczymy w roztrzepanych jajkach, a następnie panierujemy w bułce tartej i smażymy na rozgrzanym oleju z każdej strony na złoty kolor.
Kalafiorki podajemy z surówkami, pieczonymi ziemniaczkami lub frytkami. I gotowe!
Smacznego!

Gołąbki bez zawijania
Pewnego dnia, siedząc w domu przed TV i przełączając bezmyślnie kanały, zauważyłam reklamę Knorra „Gołąbki bez zawijania” – awangarda w kuchni :) Oczywiście szybko pobiegłam do sklepu by zrobić odpowiednie zakupy, po czym już testowałam tą nowinkę na swoim facecie. Muszę przyznać, że bardzo mu to danie smakowało. Wtedy już wiedziałam, że na pewno na jednym razie się nie skończy i będę musiała częściej to danie serwować w naszym domu. Zatem w głowie mej zrodziła się myśl, aby poszukać takiego przepisu, przy którym nie będę musiała za każdym razem latać po sklepie i szukać tego specyfiku Knorra :) Oto przepis który przetestował mój mężczyzna i wujek, który tego dnia załapał się na obiadek.
Składniki:
- 1 średnia główka kapusty
- 1 torebka ryżu
- 1 torebka kaszy manny
- 70 dag mięsa mielonego
- 2 jaja
- 2 cebule
- 5 – 7 łyżek bułki tartej
- sól
- pieprz
- przyprawa do mięsa mielonego
- papryka w proszku
- trochę mąki
- koncentrat pomidorowy
- bulion w kostce, może być drobiowy
- koncentrat pomidorowy i keczup
- pomidory w puszce
Wykonanie:
Kapustę drobno szatkujemy, przekładamy do miski, i jeśli komuś się spieszy - a  mi zawsze, to kapustę może zalać wrzątkiem i zostawić na 15 minut (i szczerze mówiąc ja wolę tą metodę).
Dłuższy sposób jest taki, że kapustę posypujemy solą, zostawiamy na ok. 40 min.aby puściła wodę, którą potem odlewamy. Ryż i kaszę gotujemy według przepisów na opakowaniach. Następnie obieramy cebule i kroimy je dość drobno, podsmażamy na masełku - w tym miejscu zdradzę mój sposób, aby za mocno się „nie wzruszać” przy cebuli. Wcześniej obraną i przekrojoną na pół cebulę wkładam na 5 minut do zamrażalki, jeśli komuś nie chce się tego robić, to podobno podczas krojenia cebuli nóż można co chwilę wkładać pod kran z lodowatą wodą.
Następnie do dużej miski wkładamy mięso mielone, ryż, kasze, jaja, cebule, kapustę, bułkę tartą, wszystko razem mieszamy ręką i wyrabiamy na jednolitą masę. Doprawiamy do smaku solą, pieprzem, papryką, ja dodaję jeszcze trochę przyprawy do mięsa mielonego. Z masy formujemy gołąbki, takie średniej wielkości wałeczki, obtaczamy je w mące i lekko podsmażamy z obu stron. W międzyczasie gotujemy garnek z bulionem. Ilość kostek bulionu zależy od tego ile sosu chcecie mieć do gołąbków. 1 kostkę bulionu rozrabia się w ½  litra wody. Do ugotowanego bulionu wkładamy obsmażone gołąbki, gotujemy je ok. 30 min. Po ugotowaniu wyjmujemy gołąbki z bulionu, aby za bardzo nie namokły. Po czym bierzemy się za przygotowanie sosu. Pomidory w puszce, jeśli nie są krojone, rozdrabniamy i łączymy z gorącym bulionem. Gotujemy, dodajemy dużą łyżkę koncentratu pomidorowego, doprawiamy solą, pieprzem i papryką, chwilę podduszamy. Dodajemy do smaku pikantnego keczupu. Jeśli sos jest za rzadki można zagęścić go mąką rozrobioną z wodą (ok. 1 łyżki mąki ziemniaczanej lub zwykłej wsypać do niewielkiego naczynia do tego dodajemy ok. 2 łyżek wody i rozrabiamy na jednolitą masę). Powoli wlewamy rozrobioną mąkę do naszego sosu, cały czas mieszając żeby nie zrobiły się grudy. Zagotowujemy, wkładamy gołąbki do sosu i gotowe :)
Smacznego!

Ryż z jabłkami
Kiedyś, jako dziecko nie wyobrażałam sobie jak można przełknąć ryż z jabłkami, ale w miarę upływu czasu gusta kulinarne jednak trochę mi się zmieniły. Jest to prosta i smaczna potrawa, którą najemy się do syta.
Składniki
- 2 torebki ryżu
- 2 szklanki mleka
- 1 szklanka wody
- odrobina soli
- 1,2 łyżeczki cukru
- 4 duże jabłka
- cynamon
Wykonanie:
Ryż gotujemy pod przykryciem w wodzie zagotowanej z mlekiem, dodajemy szczyptę soli i 1,2 łyżeczki cukru. Gotujemy ok. 20-25 min- wg przepisu na opakowaniu. Jabłka obieramy, przekrajamy na pół, czyścimy z gniazd nasiennych i ścieramy na tarce o grubych okach. Jeśli macie domową marmoladę z jabłek, to możecie ją dodać zamiast startych jabłek. I teraz są dwa sposoby,(szybki i trochę dłuższy) które znam, na podanie tej potrawy, sposób 1: ugotowany ryż wykładamy na talerze i na wierzch kładziemy jabłka posypane cynamonem i niewielką ilością cukru, sposób 2: do wysmarowanego masłem naczynia żaroodpornego kładziemy warstwę ryżu i warstwę jabłek, kładziemy tak na zmianę warstwami póki nam nie skończą się składniki, należy pamiętać aby ostatnią warstwą był ryż. Całość zalewamy słodką śmietanką i pieczemy w nagrzanym piekarniku do 170 stopni do lekkiego zarumienienia.
Smacznego!

Pieczone pałki i udka


Składniki:
- 8 udek lub pałek z kurczaka (mogą być 4 udka i 4 pałki)
- przyprawy do kurczaka, ja kupuje także przyprawę winiary do soczystego kurczaka
- worki do pieczenia kurczaka
Wykonanie
Kurczaka czyścimy z piórek i moczymy w zimnej wodzie przez ok. 20 min. Następnie opłukujemy go jeszcze pod bieżącą zimną wodą, odsączamy i nacieramy przyprawami z każdej strony. Zostawiamy tak na ok. 30 min niech kurczak przejdzie przyprawami. Następnie wkładamy do woreczka, który znajduje się w przyprawie Winiary i zamykamy załączoną zapinką. Woreczek z kurczakiem układamy w naczyniu żaroodpornym i wkładamy do nagrzanego do 200 stopni piekarnika. Pieczemy ok. 60 minut. Jeśli chcemy aby skórka była bardziej chrupiąca na 10 minut przed końcem pieczenia rozcinamy folię. I gotowe! Udka można podawać z surówką i ziemniakami lub frytkami.
Smacznego!

Gołąbki jarskie z kaszą gryczaną i pieczarkami
Składniki:
- 1 kapusta włoska
- 50 dag pieczarek
- 3 cebule
- woreczek kaszy gryczanej/ lub kaszy jęczmiennej
- 1 papryka czerwona
- sól i pieprz
- bulion
- koncentrat pomidorowy
Wykonanie
Najpierw ostrym nożem wykrajamy głąb z kapusty. W dużym garnku zagotowujemy wodę i parzymy kapustę, zdejmując delikatnie po kolei liście. Ścinamy z liści grube nerwy. Pieczarki obieramy, sparzamy, kroimy w kostkę i smażymy. Paprykę czyścimy z nasion, myjemy, kroimy i także smażymy. Cebulę obieramy, kroimy i szklimy na patelni. W międzyczasie gotujemy kaszę według przepisu na opakowaniu. Gdy kasza będzie już ugotowana mieszamy ją z naszymi warzywami. Nasz farsz doprawiamy do smaku i nakładamy na środek porcje na każdy liść kapusty. Zaginamy boki i zwijamy w ciasne rulony. Na dnie garnka układamy liście kapusty, a na nich ściśle gołąbki. Zalewamy je bulionem i dusimy pod przykryciem ok. 1 godziny. Pod koniec dodajemy 2 łyżeczki koncentrat i jeszcze chwilę dusimy. I gotowe!
Smacznego!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz