czwartek, 5 stycznia 2012

Wszystko to, co doskonała Pani domu wiedzieć powinna

Jak pozbyć się brzydkich zapachów
 
Zapach w lodówce
Przykrego zapachu w lodówce pozbędziemy się za pomocą jabłka lub sody oczyszczonej. Jabłka obieramy, przekrajamy na pół i rozkładamy na paru spodeczkach w lodówce. Sodę także nasypujemy na małe spodeczki i wstawiamy na półeczki w lodówce.

Zapach w kuchence mikrofalowej
Aby zneutralizować nieprzyjemny zapach z kuchenki należy wstawić do środka kubek z wodą i 3 łyżkami soku z cytryny. Nastawiamy kuchenkę na najwyższą moc na 2 minuty. Po tym zabiegu przecieramy kuchenkę szmatką.

Zapach w zmywarce
Jeśli w koszyczku na sztućce umieścimy plasterek lub skórkę cytryny, unikniemy specyficznego zapachu wewnątrz urządzenia.

Zapach na dłoniach
Ręce, które podczas prac domowych przeszły nieprzyjemnym zapachem „myjemy" plasterkiem cytryny.

Zapach ryby na naczyniach
Woń ryby zniknie z naczyń w których były przyrządzane po przetarciu ich skórką cytryny. Drugi sposób: fusy z herbaty zalewamy wodą na patelni, na której smażyła się ryba, doprowadzamy do wrzenia i odstawiamy do wystygnięcia.

Jak i czym czyścimy

Kamień w czajniku
Aby usunąć kamień z czajnika możesz użyć kwasku cytrynowego, wsyp 3-4 łyżeczki do czajnika, wlej wodę i zagotuj. Odstaw na godzinę, lepiej na całą noc, i ponownie zagotuj. Następnie wylej wodę i kilkakrotnie wypucz czajnik. Możesz też użyć specjalnych tabletek do odkamieniania (np. Kamix).

Czyszczenie baterii
Z baterii nad zlewozmywakiem skutecznie usuniesz osad z wody, pocierając ją szmatką nasączoną sokiem z cytryny.

Zabarwione dłonie
Zabarwione ręce podczas obierania warzyw znowu odzyskają swój naturalny kolor po wyczyszczeniu ich plasterkiem cytryny.

Zlewozmywak
Stalowy nierdzewny przecierajmy po każdym zmywaniu suchą ściereczką, bo woda może zostawić na jego powierzchni nalot z "kamienia". Gdy już taki się pojawi potraktujmy go ciepłym roztworem octu lub kwasku cytrynowego.

Gdy przypali się garnek emaliowany
Należy nalać do niego wody z solą i pozostawić na kilkanaście godzin, następnie wodę zagotować a spalenizna odejdzie.

Czyszczenie kuchenki
Robimy papkę z sody oczyszczonej i płynu do mycia naczyń, nakładamy ją na kuchenkę, zostawiamy parę minut. Potem zetrzeć wilgotną ściereczką.

Czyszczenie toalety
Jeśli w toalecie zostanie nam żółty nalot pozbywamy się go w następujący sposób: moczymy chusteczki higieniczne w oranżadzie i nakładamy na przebarwione miejsca w toalecie, czekamy 20 minut. Potem to wszystko ścieramy tymi chusteczkami. To co zostało jeszcze żółte ścieramy pumeksem.

Czyszczenie wanny
Polowe grejpfruta maczamy w soli i czyścimy wannę, potem z drugiej części grejpfruta wyciskamy sok i zostawiamy na parę minut. Następnie szorujemy gąbką - ostra częścią.

Czyszczenie dywanu
Na ciemne, przybrudzone miejsca na dywanie wysypujemy sodę i spryskujemy ją wodą. Następnie bierzemy szczotkę do czyszczenia i trzemy te miejsca. Na koniec papierem ręcznikowym odciskamy wodę.


Jak wywabić plamy

Na rynku jest wiele środków dostępnych do wywabiania plam, jednak nie zawsze są one skuteczne, dodatkowo ceny też nie zawsze są zachęcające do ich kupienia. Postanowiłam więc poszukać wszelkich domowych sposobów na usunięcie różnych plam. Mnie samej często zdarzają się awaryjne sytuacje, gdyż mam dwoje bałaganiarzy w domu: swojego faceta i 3 letniego Beagla :)  To wszystko tłumaczy, prawda? :)Jednak nie zawsze mam w swoich zasobach środek chemiczny, który wszystko usunie. Poszperałam zatem trochę po necie, popytałam rodzinę, znajomych i oto poniżej przedstawiam sposoby na pozbycie się plam za pomocą tego, co mamy zazwyczaj w domu. Te „sztuczki” zapewne są znane większości z Was, jednak pamięć bywa ulotna,a nigdy nie wiadomo, kiedy przyjdzie nam stawić czoła plamą, a akurat mój blog będzie pod ręką  :)
Ważna informacja: plamy najlepiej wywabiać od razu, bo im świeższa tym łatwiej ją usunąć, nie można prasować ciuchów z plamami, ponieważ tylko się one utrwalą!
Zatem przechodzimy do rzeczy:


Plamy z alkoholu
Plamy z czerwonego wina czy nawet barszczu natychmiast posypujemy solą i trzemy. Zsypujemy brudną sól, nakładamy świeżą i ponownie trzemy. Czynności te powtarzamy kilka razy. Następnie pierzemy ręcznie w zimnej wodzie, a potem wkładamy do pralki i pierzemy.

Plamy z białego wina usuwa się prościej. Też posypujemy je grubo solą, a następnie pierzemy w gorącej wodzie.

Plamy z czekolady
Delikatnie zeskrobujemy resztki czekolady, na gąbkę nakładamy ciepłą glicerynę i przecieramy plamę, pozostawiamy na chwilę. Następnie spłukujemy ciepłą wodą z mydłem.

Plamy z dżemu
Plamy z dżemu szybko płuczemy wodą. Jeśli to nie pomoże lub jeśli plamy są stare, moczymy je w roztworze boraksu i pierzemy. Moczenie, proporcje: jedna czubata łyżka stołowa boraksu na cztery litry wody. Dokładnie mieszamy. Moczymy ok. 30 min.
Informacja dla nie wtajemniczonych: boraks jest to bardzo tani i ekologiczny środek mający wiele zastosowań w gospodarstwie domowym, dostępny w sklepach chemicznych.

Plamy po herbacie
Plamy takie polewamy dużą ilością gorącej wody. Starsze plamy wywabimy natomiast 9% wodą utlenioną z dodatkiem kilku kropli amoniaku.

Plamy po jajku
Świeże plamy natychmiast zapieramy w zimnej wodzie. Plamy starsze zapieramy letnią wodą z dodatkiem amoniaku, a następnie pierzemy w pralce.

Plamy z kawy i kakao
Świeże plamy polewamy gorącą wodą, po czym płuczemy je zimną wodą. Starsze plamy zmywamy ciepłą woda z dodatkiem gliceryny lub amoniaku, a następnie spłukujemy wodą. Możemy też zwilżyć je wodą, a następnie ścierać szmatką namoczoną w gorącej wodzie z dodatkiem amoniaku, następnie spłukujemy i pierzemy w letniej mydlanej wodzie.

Plamy z keczupu
Przecieramy materiał wodą z mydłem lub roztworem ługowym. Możemy także wypłukać plamę w zimnej wodzie a następnie namoczyć w płynnym detergencie.

Plamy z krwi
Rzeczy zaplamione krwią należy najpierw namoczyć w zimnej wodzie z dodatkiem soli. Potem zmieniamy wodę na świeżą i pierzemy je ręcznie ponownie w zimnej wodzie z dodatkiem soli. Można też poplamiony ciuszek namoczyć w zimnej wodzie z dodatkiem amoniaku, a następnie spłukać i wyprać w zimnej wodzie z dodatkiem mydła.

Plamy z potu
Sposób 1.Namaczamy tkaninę w soli lub nacieramy szmatką nawilżoną roztworem spirytusowym w stosunku 1:1 (50 ml spirytusu i 50 ml wody). Sposób 2. Zwilżamy tkaninę w occie lub słabym roztworze amoniaku. Spłukujemy, a następnie pierzemy w pralce.

Plamy z pudru do makijażu
Plamy usuwamy przy pomocy wacika namoczonego spirytusem kosmetycznym i pocieramy.

Plamy ze śmietany
Płuczemy tkaninę w zimnej wodzie, a następnie pierzemy w proszku enzymatycznym.

Plamy z trawy
Sposobów na usuwanie takich plam znalazłam dwa: 1. Nie można ich usuwać zaczynając od wody. Bierzemy 70% alkohol lub rozcieńczony amoniak i zwilżamy nim plamę. Czekamy parę minut i spłukujemy zimną wodą. 2. Nasączamy szmatkę wodą utlenioną z dodatkiem amoniaku i przecieramy plamę. Następnie pierzemy w pralce.

Plamy z tuszu od długopisu
Plamy takie nacieramy kilka razy tamponikiem namoczonym w spirytusie. Następnie wietrzymy tkaninę ok 15 minut i starannie płuczemy. Pierzemy w pralce. Z dłoni usuniemy takie plamy pastą do zębów.

Plamy z tłuszczu
Plamy nacieramy szarym mydłem lub płynem do mycia naczyń, spłukujemy letnią woda, a następnie pierzemy w pralce. Drugi sposób: plamy posypujemy mąką, talkiem lub pianką morską. Chwilę czekamy aż naciągnie. Płuczemy i pierzemy. Ze sweterków i dzianin usuniemy plamy mineralną wodą gazowaną.

Plamy z wymiocin
Plamy obsuszamy i zeskrobujemy. Zamaczamy w wodzie z sodą i wycieramy gąbką zamoczoną w roztworze boraksu. Następnie pierzemy jak zwykle.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz