wtorek, 31 stycznia 2012

Co potrafi zdziałać szczypta soli

Szczypta soli
- dodana do gotujących się w wodzie parówek zapobiegnie pękaniu osłonek;
- dodana do białek czy śmietany przyspieszy ubijanie;
- dodana do surowego mleka pozwoli zachować jego świeżość;
- dodana do szklanego słoika czy blaszanego pudełka, w których przechowujemy  herbatniki pozwoli zachować ich świeżość i chrupkość;
- dodana do ugotowanego rabarbau odkwasi go;
- dodana na rozgrzany olej sprawi, że podczas smażenia nie będzie pryskać;
- dodana do wody, w której gotujemy jajka, zapobiegnie pękaniu skorupek, a jajka będą łatwo się obierać;
- dodana do kremu czy tortu podniesie jego smak.

wtorek, 24 stycznia 2012

Kalafiorki panierowane

Kalafiorki panierowane
Uwielbiam kalafior i mogłabym jeść go przez cały rok. Przygotowuję go pod róznymi postaciami i oto jedna z nich.
Składniki:
- kalafior
- 2 jajka
- bułka tarta
- sól
- pieprz
Wykonanie
Kalafior czyścimy, a następnie moczymy w wodzie przez ok. 15 min. W międzyczasie wstawiamy garnek z osoloną wodą i zagotowujemy. Kalafior dzielimy na różyczki i podgotowujemy, ale nie za mocno alby kalafior nie był za miękki. Podgotowane różyczki moczymy w roztrzepanych jajkach z dodatkiem pieprzu, a następnie panierujemy w bułce tartej i smażymy na rozgrzanym oleju z każdej strony na złoty kolor.
Kalafiorki podajemy z surówkami, pieczonymi ziemniaczkami lub frytkami.

Smacznego!

czwartek, 19 stycznia 2012

Przydatny przelicznik miar w kuchni

Przelicznik wag

Nieraz, podczas gotowania czy piczenia, zastanawiam się ile to jest np. 14 dag malin czy mąki, dlatego postanowiłam napisać dla Nas ściągę :)

1 dag = 10 g
1 kg = 1000 g
1 kg = 100 dag
1 litr = 1000 ml

1 szklanka to:

15 dag (150 g) bułki tartej 18 dag cukru
16 dag (160 g) cukru pudru
20 dag (200 g) grochu łuskanego
15 dag (150 g) kaszy manny
14 dag (140g) malin
14 dag (140 g)mąki pszennej
20 dag (200) mąki ziemniaczanej
25 dag (250 g) oleju
24 dag (240 g) ryżu
25 dag (250 g) śmietany


1 łyżka stołowa to:

8 g ( 0.8 dag) bułki tartej
12 g (1.2 dag) cukru
18 g (1.8 dag) dżemu
15 g (1.5 dag) groszku konserwowego
10 g (1 dag) kakao
25 g (2.5 dag) majonezu
20 g (2 dag) margaryny
10 g (1 dag) mąki
15 g ( 1.5 dag) miodu
5 g (0.5 dag) płatków kukurydzianych
8 g (0.8 dag) płatków owsianych
18 g (1.8 dag) smalcu
19 g (1.9 dag) soli
6 g (0.6 dag) wiórków kokosowych
15 g (1.5) żelatyny

1 płaska łyżeczka od herbaty to:

6 g (0.6 dag) keczupu
8 g  (0.8 dag) koncentratu pomidorowego

5 g (0.5 dag) masła
10 g (1 dag) soli







wtorek, 17 stycznia 2012

Przepis na zapiekankę z ziemniakami

Zapiekanka mojej mamy
Jest to pomysł mojej mamy na ciepły posiłek, kiedy już znudzi nam się jedzenie pospolitych obiadków z mięskiem.
Składniki:
- 6 dużych ugotowanych ziemniaków (mogą być z poprzedniego dnia)
- 4 jaja na twardo
- 50 dag pieczarek
- 2 cebule
- śmietana 18%
- sól
- pieprz
Ugotowane ziemniaki kroimy w plastry i układamy jedną ich warstwę w nasmarowanym tłuszczu naczyniu żaroodpornym. Jeśli ziemniaki są mało słone możemy lekko je opruszyć solą. Pieczarki obieramy, sparzamy wrzątkiem i kroimy w dowolnej wielkości kawałki, po czym smażymy je na niewielkiej ilości oleju, przyprawiamy solą i pieprzem do smaku. Cebulę obieramy kroimy w piórka i także smażymy i doprawiamy. Śmietanę rozrabiamy z niewielką ilością wody, doprawiamy solą i pieprzem. Składniki układamy warstwami w naczyniu żaroodpornym, na wyłożone ziemniaki kładziemy plastry jaj, na nich pieczarki z cebulką. Warstwy układamy tak żeby ostatnią była ta z ziemniaków. Całość zalewamy naszym sosem śmietanowym. Wstawiamy do nagrzanego do 180 stopni piekarnika i pieczemy ok. 30-40 min. I gotowe! J

Smacznego!

Przepis na babkę czekoladową

Babka czekoladowa
Jakiś czas temu szykowała mi się wizyta przyszłej teściowej, postanowiłam więc podać więc upiec coś co nie zajmie mi dużo czasu i przy tym będzie pyszne. Po kilku minutach poszukiwań odpowiednich przepisów w Internecie, znalazłam  przepis który spełnił moje oczekiwania J Dlatego też postanowiłam podzielić się nim z Wami, tak na wszelki wypadek :)
Składniki:
- 200 g masła roślinnego – np. może być Kasia
- 1 szklanka mąki
- 1 szklanka cukru
- 4 jaja
- 2 łyżki kakao
- ½ tabliczka gorzkiej czekolady
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- trochę masła do wysmarowania blaszki
- bułka tarta do posypania blaszki
- polewa czekoladowa
- płatki migdałowe, kokosowe lub cukier puder do dekoracji.
Wykonanie:
Białka oddzielamy od żółtek. Białka ubijamy w misce na sztywną pianę. W osobnej misce ucieramy mikserem żółtka z cukrem na kogel, dodajemy przesianą przez sito mąkę, rozpuszczone masło, proszek do pieczenia i wszystko miksujemy. Następnie po trochu dodajemy białka i delikatnie mieszamy najlepiej drewnianą łyżką, tak aby powstała jednolita masa. Dodajemy pokrojoną drobno czekoladę- ja ścieram ją na tarce i powstają takie wiórki, wszystko razem mieszamy. Średniej wielkości blachę –taką okrągłą z kominem w środku, smarujemy masłem i lekko przesypujemy bułką tartą. Wylewamy równomiernie masę. Wstawiamy do nagrzanego do 200 stopni piekarnika i pieczemy ok. 40-45 min, przy sprawdzaniu ciasta patyczek w nie wbity musi być suchy, nie może ciasto się do niego kleić. Upieczone ciasto odstawiamy do wystygnięcia. Jak już wystygnie wyjmujemy je z foremki, jeśli nie chce wyjść musimy nożem obkroić je tuż przy brzegu i wyłożyć „do góry nogami”. Na koniec ciasto dekorujemy polewą i posypujemy płatkami migdałowymi lub kokosowymi. Można też zamiast polewy i płatków posypać naszą babkę cukrem pudrem. I gotowe! J

Smacznego!

niedziela, 15 stycznia 2012

Przepis na zapiekankę z tortellini

Zapiekanka z makaronu tortellini
Idąc gdzieś do restauracji czy pizzerii przeważnie zamawiam te same dania, chyba głównie z ostrożności, aby ciężko zarobione pieniążki nie wywalić w błoto i oczywiście żeby się porządnie najeść :) Jednak podczas którejś randki z moim facetem w pizzerii, postanowiłam "zaszaleć" i zamówiłam coś innego, a mianowicie pyyyszną zapiekankę. Poniżej podaję przepis.
Składniki:
- 2 opakowania makaronu tortellini, jedno z serem, drugie z grzybami, może być również z szynką
- 50 dag pieczarek
- 2 cebule
- 30 dag sera do starcia
- śmietanka 18%
- sól
- pieprz
- olej do smażenia
Wykonanie:
Makaron tortellini gotujemy w osolonej wodzie wg przepisu na opakowaniu. W międzyczasie obieramy cebulę i sparzone pieczarki, następnie kroimy je w kostkę. Na niewielkiej ilości oleju smażymy cebulę do zarumienienia. Pieczarki również smażymy i łączymy z cebulą, przyprawiamy solą i pieprzem do smaku. Ser ścieramy na tarce o dużych oczkach. Śmietanę rozrabiamy z 0,5 szklanki przegotowanej wody i doprawiamy do smaku solą i pieprzem. Makaron tortellini po odcedzeniu przekładamy do nasmarowanego tłuszczem dużego naczynia żaroodpornego warstwami: makaron, farsz pieczarkowo-cebulowy, ser, sos śmietanowy. Powinny nam wyjść przynajmniej 2-3 warstwy. Całość zapiekamy w temp. 180 stopni ok. 30 min, ser musi się roztopić, a sos śmietanowy lekko „bulgotać”. I gotowe!

Smacznego!


czwartek, 12 stycznia 2012

Przepis na gołąbki bez zawijania

Gołąbki bez zawijania

Pewnego dnia, siedząc w domu przed TV i przełączając bezmyślnie kanały, zauważyłam reklamę Knorra „Gołąbki bez zawijania” – awangarda w kuchni :) Oczywiście szybko pobiegłam do sklepu by zrobić odpowiednie zakupy, po czym już testowałam tą nowinkę na swoim facecie. Muszę przyznać, że bardzo mu to danie smakowało. Wtedy już wiedziałam, że na jednym razie się nie skończy i będę musiała częściej to danie serwować w naszym domu. Zatem w głowie mej zrodziła się myśl, aby poszukać takiego przepisu, przy którym nie będę musiała za każdym razem latać po sklepie i szukać tego specyfiku Knorra :) Oto przepis który przetestował mój mężczyzna i wujek, który tego dnia załapał się na obiadek :)
Składniki:
- 1 średnia główka kapusty
- 1 torebka ryżu
- 1 torebka kaszy manny
- 70 dag mięsa mielonego
- 2 jaja
- 2 cebule
- 5 – 7 łyżek bułki tartej
- sól
- pieprz
- przyprawa do mięsa mielonego
- papryka w proszku
- trochę mąki
- koncentrat pomidorowy
- bulion w kostce, może być drobiowy
- koncentrat pomidorowy i keczup
- pomidory w puszce
Wykonanie:
Kapustę drobno szatkujemy, przekładamy do miski, zalewamy wrzątkiem i zostawiamy na 15 minut. Można też poszatkowaną kapustę posypać solą, zostawić na ok. 40 min.aby puściła wodę, którą potem odlewamy, ale według mnie to za długo trwa. Ryż i kaszę gotujemy według przepisów na opakowaniach. Następnie obieramy cebule i kroimy je dość drobno, podsmażamy na masełku - w tym miejscu zdradzę mój sposób, aby za mocno się nie "wzruszać” przy cebuli. Wcześniej obraną i przekrojoną na pół cebulę wkładam na 5 minut do zamrażalnika, jeśli komuś nie chce się tego robić, to podobno pomaga wkładanie noża pod kran z lodowatą wodą.
Następnie do dużej miski wkładamy mięso mielone, ryż, kasze, jaja, cebule, kapustę, bułkę tartą, wszystko razem mieszamy ręką i wyrabiamy na jednolitą masę. Doprawiamy do smaku solą, pieprzem, papryką, ja dodaję jeszcze trochę przyprawy do mięsa mielonego. Z masy formujemy gołąbki, takie średniej wielkości wałeczki, obtaczamy je w mące i lekko podsmażamy z obu stron. W międzyczasie gotujemy garnek z bulionem. Ilość kostek bulionu zależy od tego ile sosu chcecie mieć do gołąbków. 1 kostkę bulionu rozrabia się w ½  litra wody. Do ugotowanego bulionu wkładamy obsmażone gołąbki, gotujemy je ok. 30 min. Po ugotowaniu wyjmujemy gołąbki z bulionu, aby za bardzo nie namokły. Po czym bierzemy się za przygotowanie sosu. Pomidory w puszce, jeśli nie są krojone, rozdrabniamy i łączymy z gorącym bulionem. Gotujemy, dodajemy dużą łyżkę koncentratu pomidorowego, doprawiamy solą, pieprzem i papryką, chwilę podduszamy. Dodajemy do smaku pikantnego keczupu. Jeśli sos jest za rzadki można zagęścić go mąką rozrobioną z wodą (ok. 1 łyżki mąki ziemniaczanej lub zwykłej wsypać do niewielkiego naczynia do tego dodajemy ok. 2 łyżek wody i rozrabiamy na jednolitą masę). Powoli wlewamy rozrobioną mąkę do naszego sosu, cały czas mieszając żeby nie zrobiły się grudy. Zagotowujemy, wkładamy gołąbki do sosu i gotowe :)

Smacznego!

Przepis na gofry

Gofry
Długo poszukiwałam idealnego przepisu na gofry, te które testowałam do końca mnie nie satysfakcjonowały, raz ciasto było za suche, innym razem się rozpadało…Aż pewnego dnia natknęłam się na cudowny przepis. Lekko go zmodyfikowałam, ale ciasto wychodzi naprawdę super, jest jeszcze lepsze niż z budki z goframi :) Wbrew pozorom nie jest to trudne, może troszkę pracochłonne, ale naprawdę się opłaca!
Składniki:
- 2,5 szklanki mąki
-1 łyżeczka proszku do pieczenia
- 0,5 szklanki cukru
- ¾ opakowania cukru waniliowego
- ¾ szklanki mleka
- ¾ szklanki wody
- 0, 5 szklanki oleju
- 8 kropli olejku waniliowego
- 2 jaja
- sól
Wykonanie:
Mąkę przesiewamy przez sito do całkiem sporej miski, dodajemy do niej proszek do pieczenia, cukier waniliowy, zwykły cukier, mleko, wodę i wszystko mieszamy mikserem. Do miski dodajemy żółtka jaj, olej i ponownie miksujemy. Następnie dodajemy olejek i szczyptę soli, miksujemy. W osobnym naczyniu ubijamy białka ze szczyptą soli, po czym dodajemy je po trochu do miski z ciastem i delikatnie mieszamy, najlepiej drewnianą łyżką. Ciasto musi mieć jednolitą konsystencję i musi być dość gęste.
Nagrzewamy gofrownicę, bierzemy kawałek papieru ręcznikowego, na niego nabieramy trochę masła i smarujemy całą gofrownicę. Następnie dużą łyżką nakładamy na nią ciasto, rozprowadzamy je po całej gofrownicy, tak aby wszystko było pokryte ciastem. Pieczemy parę minut. I wyjmujemy.
Gofry można jeść z cukrem pudrem, powidłami, dżemem, marmoladą różaną, śmietaną, malinami, nutellą, itd. Z czym dusza tylko zapragnie! :)
Dodatkowa rada: wcześniej można przez parę minut lekko podgrzać piekarnik i go wyłączyć. Gotowe gofry można układać na kratce w piekarniku żeby odparowały i za szybko nie wystygły przed podaniem.

Smacznego!

wtorek, 10 stycznia 2012

Przepis na faworki vel chruściki



Jest to najlepszy przepis na faworki jaki kiedykolwiek miałam. Sprawia, że są one długo świeże i chrupkie :)
Składniki:
- 1 kg mąki
- 1 kostka margaryny np. Kasia
- 1 szklanka cukru
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia
- 1 całe jajo plus 3 żółtka jaj
- ok 1 szklanki śmietany 18% gęstej ukwaszanej
- 1 łyżka stołowa spirytusu lub wódki
- 1 łyżeczka cukru waniliowego
- cukier puder
- olej do smażenia
Wykonanie:
Margarynę siekamy drobno nożem. Następnie wszystkie składniki, poza cukrem pudrem, wkładamy do dużej misy, bądź na stolnice i zagniatamy je na jednolitą masę (ciasto powinno mieć konsystencję ciasta pierogowego). Ciasto rozwałkowujemy partiami na grubość ok 1 mm. Kroimy je na paski o szerokości 1-2 cm i długości ok. 8 cm. Każdy pasek nacinamy wzdłuż przez środek i jedną końcówkę ciasta przekładamy przez "dziurkę", tak aby powstał supełek. Tak przygotowane faworki wrzucamy na dużą ilość rozgrzanego oleju i smażymy je po obu stronach na złoty kolor. Po smażeniu odsączamy je na ręczniku papierowym, jak przestygną posypujemy cukrem pudrem. I gotowe!
Smacznego!

niedziela, 8 stycznia 2012

Przepisy na sałatki

Z makaronem
Tą sałatkę zawsze jemy przy okazji robienia grilla. Doskonale pasuje do mięs, ale też można ją spożywać jako samodzielne danie.
Składniki:
- 1/2 opakowania makaronu świderki
- 1 duży zielony ogórek lub 3 ogórki konserwowe
- 3 duże pomidory
- pęczek rzodkiewki
- puszka kukurydzy
- majonez
- sól
- pieprz
Wykonanie:
Makaron gotujemy we wrzącej i osolonej wodzie wg przepisu na opakowaniu, odcedzamy i odstawiamy do wystygnięcia. Ogórka obieramy i kroimy w kostkę. Pomidory i rzodkiewkę myjemy i także kroimy w kostkę. Kukurydzę odsączamy z wody. Makaron i warzywa wrzucamy do miski i łączymy z ok 3 łyżkami stołowymi majonezu, doprawiamy do smaku solą i pieprzem. I gotowe :)
Smacznego!


Grecka
Z tą sałatką spotkałam się po raz pierwszy jeszcze jak byłam studentką. Pewnego dnia, po powrocie z uczelni do domu z pustym żołądkiem, tato, ku wielkiej mojej uciesze, zaserwował mi tę potrawę i od tego czasu stała się ona jego daniem popisowym na każdej imprezie domowej. Przyznam szczerze, że w wielu miejscach potem jadałam jeszcze tę sałatkę i za każdym razem smakuje ona inaczej. Ja trochę zmodyfikowałam przepis pod siebie i mego mężczyznę, ponieważ od czasu do czasu jadamy ją na obiad więc musi być sycąca. Główną zmianą jest sos, zamiast winegret dajemy sos tysiąca wysp.
Składniki:
- 1 sałata lodowa lub kapusta pekińska
- słoiczek czarnych drylowanych oliwek
- 1 ser feta
- 1 zielony ogórek
- 4 pomidory
- pęczek rzodkiewki
- 1 czerwona cebula
- sos tysiąca wysp / względnie winegret
Wykonanie:
Warzywa porządnie myjemy. Dużo osób nie obiera do tej sałatki ogórków i pomidorów, ja jednak to robię. Jeśli używamy sałaty lodowej, to wystarczy, że ją porwiemy, a jeśli kapusty pekińskiej, to drobno ją kroimy. Cebulę obieramy, przekrajamy na pół i tniemy na półksiężyce. Pomidory, ogórka i rzodkiewki kroimy w niezbyt małe kawałki. Ser feta kroimy w kostkę. W misce układamy warzywa i fetę następującymi warstwami: sałata lodowa, pomidor, ogórek, rzodkiewka, plastry cebuli, ser feta, oliwki. Nie mieszamy. Układamy warstwy tak, aby górną była feta z oliwkami. Możemy warzywa lekko opruszyć wszystko solą i pieprzem, należy jednak z tym uważać, bo feta jest bardzo słona. Sałatkę polewamy sosem tysiąca wysp (tradycyjnie winegret) i podajemy z ciepłym pieczywem.  I gotowe!
Smacznego!

Z zupek chińskich
Tej wersji sałatki jest chyba tyle, ile gospodyń domowych. Tak naprawdę można do niej dać wszystkie warzywa jakie mamy w domu. Ale żeby nie było, podam swój przepis :)
Składniki:
- 2 opakowania zupek chińskich o smaku gulaszowym
- puszka kukurydzy
- puszka czerwonej fasoli
- 4 pomidory
- 1 duży zielony ogórek
- czerwona papryka
- majonez
Wykonanie:
Zupki kruszymy i zalewamy wrzącą wodą według przepisu na opakowaniu, tyle że z mniejszą ilością wody. Czekamy aż przestygną. W międzyczasie obieramy ze skórek pomidory i ogórka i kroimy je w kostkę. Odsączamy z wody kukurydzę i fasolę. Paprykę przekrajamy na pół, czyścimy z gniazd nasiennych, myjemy i kroimy w kostkę. Wszystkie składniki wkładamy do miski i mieszamy z 2 łyżkami majonezu. Przyprawiamy przyprawą od zupek chińskich wedle uznania. Mięsożercy mogą dodać pierś z kurczaka, którą kroimy w kostkę, obtaczamy w przyprawie do grosa i smażymy. I gotowe!
Smacznego!

Z fetą, jajem, cebulą ,ogórkiem
To jest znakomity przepis na sałatkę od mojej kuzynki. Swego czasu, jak tylko odbywał się jakiś „babski wieczór” z koleżankami, często gęsto ją robiłam i zawsze Nam bardzo smakowała. Postanowiłam więc podzielić się tym przepisem z Wami.
Składniki:
- 2 opakowania sera feta
- 4 jaja na twardo
- 1 mała cebula
- 5-6 ogórków kiszonych
- puszka kukurydzy
- majonez
Wykonanie:
Ser feta i ogórki kroimy w kostkę. Jaja obieramy i również kroimy w kostkę. W międzyczasie odsączamy z wody kukurydzę. Cebulę obieramy i bardzo drobno kroimy. Wszystkie składniki wkładamy do miski i mieszamy z majonezem, ilość jego zależy od naszych upodobań, ja lubię jak jest go dość dużo. Nie musimy doprawiać sałatki przyprawami, ponieważ feta jest słona i majonez też nadaje smak. I gotowe!
Smacznego!

Z zielonej sałaty
Jest to pomysł na sałatkę zaczerpnięty od mojej bratowej. Mam nadzieję, że wybaczy mi, że go Wam „sprzedałam” :)
Składniki:
-  2 główki sałaty zielonej
- 4 jaja na twardo
- pęczek szczypiorku
- 1 duży zielony ogórek
- majonez lub jogurt naturalny
- pieprz
- sól
Wykonanie:
Sałatę myjemy i rwiemy na kawałki. Ogórek i jaja obieramy i kroimy w kostkę. Szczypior myjemy i drobno kroimy. Wszystkie składniki mieszamy razem z majonezem lub jogurtem naturalnym. Doprawiamy do smaku pieprzem i solą. I gotowe!
Smacznego!

sobota, 7 stycznia 2012

Robimy pranie

Pranie - niby żadna filozofia i niby każdy wie jak należy je robić, ale czy tak do końca to prawda? Pewnego dnia postanowiłam to sprawdzić poszukując jakichś informacji na ten temat, i jakież było moje zdziwienie kiedy okazało się, że nie zawsze pamiętamy o przestrzeganiu kilku ważnych zasad. Nie są to moje autorskie pomysły, ale myślę, że jak nigdzie indziej powinny się pojawić na tym blogu :)

 Zaczynamy od czynności, które zawsze wykonujemy przed przystąpieniem do prania.

Jeśli nie chcemy mieć żadnych niespodzianek w postaci białego nalotu na ciuchach (jaki zostawiają np.pozostawione kawałki papieru czy chusteczki higieniczne), spranych pieniążków, zamoczonych mp3, telefonów komórkowych czy też uszkodzenia pralki przez metalowy przedmiot, zawsze przed przystąpieniem do prania należy sprawdzać kieszenie! Zajmie to Nam niewiele czasu, a i uchroni od złego :)

Koniecznie sprawdzamy także czy usunęliśmy z naszej odzieży wszelkie dodatki, takie jak: paski, broszki, agrafki itd.

Wszelkie haftki, zamki błyskawiczne koniecznie zapinamy, aby ubrania zachowały swój kształt
i nie uszkodziły podczas prania innych ciuchów.

Jeśli nasze ciuszki mają uszkodzenia, typu dziurki, oczka, naderwane guziki należy się z nimi rozprawić przed praniem, gdyż mogą nam powiększyć się tylko straty.

Ubrania przewracamy na lewą stronę, gdyż to pozwoli zachować nam ich kolor.

Jeśli wszystkie czynności wymienione powyżej zostały wykonane dopiero przystępujemy do prania.
Obecnie na rynku dostępne są przeróżne tkaniny, jednak nie powinno być większego problemu z ich praniem, gdyż producenci zawsze na metkach informują jak należy je prać.
Pranie sortujemy na rzeczy do prania ręcznego i automatycznego.
Rzeczy do prania automatycznego dzielimy na 3 części: bawełna i len, syntetyki, wełna i tkaniny delikatne. W ten sposób powstają stosy, które dzielimy na kolory.

Należy pamiętać o tym, aby oddzielnie prać ciemne i jasne kolory oraz rzeczy farbujące. Niektóre kolorowe rzeczy łatwo zabarwiają wodę i inne ubrania, które są prane, dlatego muszą być one prane oddzielnie lub z podobnymi kolorami. Razem pierzemy rzeczy w podobnych kolorach i  z podobnego materiału. Mieszanie różnych barw i materiałów może powodować szarzenie odcieni i niszczenie materiałów.

Jaskrawe kolory przeważnie łatwo blakną i z czasem są tak sprane, że nie da się ich już założyć. Aby temu zapobiec, namaczamy je przed praniem w zimnej wodzie z solą.
Odcienie różu i czerwieni często farbują. Nowe ubrania w tych kolorach początkowo najlepiej prać osobno.
Najdelikatniejsze ubrania pierzemy w specjalnych woreczkach i torebkach do prania bielizny.

Kolory najlepiej sortować następująco:

1. Białe – nigdy nie mieszamy z innymi kolorami.
2. Jasne - pastele, pudry, beże, delikatne szarości (raczej w kierunku "szarość gołębia" niż "szarość grafitu), kolory typu brudna biel czy brudny róż.
3. Ciemne - czernie, granaty, brązy, oliwkowe zielenie.
4. Kolory intensywne - czerwienie, żółcie, pomarańcze.
5. Delikatne - stuprocentowe wełny, jedwabie (które można prać), koronki i bielizna.


Temperaturę prania dobieramy do stopnia zabrudzenia ubrań. Jeżeli chcemy je tylko odświeżyć wystarczy nastawić pralkę na krótkie pranie w temperaturze  30 stopni. Przy plamach lepiej nastawić pralkę na maksymalną dopuszczalną temperaturę wraz z praniem wstępnym.


Kilka ważnych porad


Pryskający olej
Aby rozgrzany tłuszcz nie pryskał Nam z patelni, dobrze jest posypać go szczyptą soli.

Sól w solniczce
Aby sól Nam nie zwilgotniała, czy też aby nie potworzyły się grudy, musimy na dno solniczki wsypać odrobinę mąki ziemniaczanej lub po prostu wkładamy do niej kilka ziarenek ryżu ponieważ wchłania on wodę.

Sztućce ze stali nierdzewnej
Aby nie zostawały na nich smugi należy włożyć je na 10 minut do wody, w której gotowały się ziemniaki, potem opłukać i wysuszyć. Będą jak nowe.

Zamrażanie
Jedzenie zamrażamy tak szybko, jak tylko się da, ponieważ tylko wtedy produkty zachowają najwięcej wartości odżywczych. Należy pamiętać, że rozmrożonych produktów nie można zamrażać po raz drugi.
Torebki i pojemniki na mrożonki powinny być szczelne i wykonane tylko z materiałów do tego przeznaczonych.
Czas przechowywania w zamrażalce zależy od rodzaju produktu:
- ryby, wędlina, gotowe potrawy i ciasta –  do 6 miesięcy;
- sery, drób, mięso – 8 miesięcy
- warzywa i owoce – 12 miesięcy

piątek, 6 stycznia 2012

Pomysły na kolacje

Parówki w cieście francuskim
Jest to pomysł na szybkie i proste danie do podania na ciepło, w razie niezapowiedzianych gości. Muszę przyznać, że naszym zawsze to smakuje.
Składniki:
- opakowanie cienkich parówek np. Berlinki
- 2 opakowania ciasta francuskiego
- żółty ser
Wykonanie:
Parówki wrzucamy do zagotowanej wody, tak na ok. 2 min. Wyjmujemy i ściągamy z nich folię. Parówki możemy naciąć i włożyć w to nacięcie paski żółtego sera. Rozwijamy ciasto francuskie – ja kupuje najczęściej je w biedronce, i przy jednym brzegu ciasta kładziemy parówki, po czym zawijamy je w ciasto, tak na ok. 2 -3 razy. Powinien powstać rulonik z parówkami w środku. Odcinamy nożem pozostałą część ciasta i powtarzamy te same czynności do momentu Az skończą się parówki lub ciasto. Rulony przecinamy w mniejsze kawałki, tak aby jedną parówkę podzielić na dwie lub trzy części. Wstawiamy do nagrzanego do 210 stopni piekarnika i pieczemy do momentu aż ciasto się ładnie zabrązowi, czyli ok. 15 min-20 min. I Gotowe!
Smacznego!

Spaghetti 


Jest to fantastyczny pomysł na romantyczną kolację we dwoje przy lampce wina. Ja osobiście bardzo uwielbiam tą potrawę i mogłabym ją jeść co drugi dzień :)
Składniki
- makaron spaghetti
- pomidory w puszcze
- cebula
- pikantny keczup
- koncentrat pomidorowy
- 30-50 dag mięsa mielonego
- olej do smażenia
- przyprawy: bazylia oregano
- mielony czosnek
- mielona papryka 
- sól i pieprz
- ser do starcia
Wykonanie:
Do garnka ze wrzącą i osoloną wodą wrzucamy makaron i gotujemy wg przepisu na opakowaniu.
W międzyczasie do rozgrzanego tłuszczem rondla wrzucamy mięsko mielone i smażymy je ok. 10-15 min, co chwilę mieszając, tak aby się nie przypaliło. Do mięska wrzucamy pokrojoną cebulkę i dusimy ok. 5 minut pod przykryciem. Trochę podlewamy wodą. Dodajemy 2 łyżki stołowe koncentratu pomidorowego
i pomidory z puszki razem z sosem. Mieszamy i dusimy parę minut. Dodajemy 5 łyżek stołowych keczupu, mieszamy, dusimy jeszcze 2 minuty. Doprawiamy przyprawami i czosnkiem do smaku. Jeśli sos jest za bardzo kwaskowy możemy dodać 1 łyżeczkę cukru. Odcedzony makaron nakładamy na talerze, polewamy sosem i posypujemy startym serem. I gotowe!
Smacznego!

Jaja w majonezie
Jest to dobry pomysł na kolację, kiedy za wiele nie mamy w lodówce, a chcemy się najeść do syta.
Składniki:
- 2 jaja ugotowane na twardo
- majonez
- pieprz
- mielona papryka
- szczypior
Wykonanie:
Jaja obieramy i przekrajamy wzdłuż na pół. Na każdej połowie jaja nakładamy łyżeczkę majonezu i posypujemy pokrojonym drobno szczypiorkiem, pieprzem lub papryką. Takie jaja najlepiej smakują z pieczywem. I Gotowe.
Smacznego!

Jaja faszerowane
U nas to danie podawane jest najczęściej podczas kolacji wigilijnej, ale myślę że każda inna okazja też będzie dobra :)
Składniki:
- 2 jaja ugotowane na twardo
- nieduży kawałek ryby wędzonej
- majonez
- pieprz
Wykonanie:
Jaja obieramy i przekrajamy wzdłuż na pół. Z każdej połówki jaja wydrążamy żółtka do miseczki i rozdrabniamy je. Do żółtek dodajemy rozdrobnioną rybkę wędzoną- uważamy aby nie było ości, dodajemy trochę majonezu i mieszamy, tak aby powstał jednolity farsz, doprawiamy do smaku. Tak przygotowany farsz nakładamy na każdą połówkę wydrążonego jaja. I gotowe!
Smacznego!

Leczo
To danie na stałe zadomowiło się w naszej kuchni. Jest bardzo sycące, smaczne i przede wszystkim dość tanie. Składniki są dostępne okrągły rok więc nie ma przeszkód, aby je jeść we wszystkich sezonach :)
Składniki na leczo
- 2 papryki żółte
- 2 papryki czerwone
- 2 papryki zielone
- 1 marchewka
- obrane pomidory w puszce
- 3 cebule
- 50 dag pieczarek
- 40 dag kiełbaski śląskiej lub zwyczajnej
- 2 kostki czosnku Knorra
- koncentrat pomidorowy
- olej
- pieprz
- sól
- mielona papryka
Wykonanie:
Pieczarki obieramy i sparzamy. Cebulę kroimy w kostkę i szklimy na patelni na łyżce oleju. Kiełbasę, jeśli ma folię obieramy, kroimy w plasterki i smażymy na patelni. Pokrojone w plasterki pieczarki, także smażymy parę minut na niewielkiej ilości oleju. Marchewkę obieramy, kroimy w kostkę i smażymy ok. 10 min. Papryki przekrajamy na pół, usuwamy z nich gniazda nasienne, dokładnie myjemy, kroimy w kostkę i smażymy. Wszystkie składniki wrzucamy do garnka, podlewamy niewielką ilością wody i chwilę dusimy pod przykryciem. Następnie dodajemy 3 łyżki stołowe koncentratu pomidorowego, pomidory wraz z sosem z puszki i dusimy wszystko pod przykryciem ok. 10 min. Przed końcem gotowania doprawiamy do smaku. Leczo można podawać nie tylko z pieczywem ale i makaronem, ryżem czy kaszą.
Smacznego!

czwartek, 5 stycznia 2012

Pomysły na obiady

Obiad zapewne jest dla nas najobfitszym jadłem w ciągu dnia :) Jeśli nie macie już pomysłów i brakuje Wam koncepcji, co dobrego upichcić dla swojej wygłodniałej rodzinki, podrzucam kilka przepisów.

Łazanki z kapustą 


To danie w moim menu pojawiło się z racji tego, że uwielbiam makarony praktycznie pod każdą postacią. Nie jest ono skomplikowane w przyrządzaniu, a przy tym jest bardzo smaczne.
Składniki
- 50 dag makaron łazanki, lub świderki
- mała kapusta biała
- ok. 1 kg. kapusty kiszonej
- 50 dag pieczarek
- cebula
- ziele angielskie
- sól
- pieprz
Wykonanie:
Białą kapustę kroimy na drobne kawałki i gotujemy na kostce rosołowej do miękkości, co chwile mieszając. Jeśli lubimy urozmaicenia, to możemy dodać jeszcze kapustę kiszoną. Kapustę kwaszoną także kroimy drobno, wrzucamy do garnka, podlewamy ciepłą wodą wrzucamy 2 ziele angielskie i gotujemy ok. 40 min co chwilę mieszając. W międzyczasie obieramy i sparzamy pieczarki, a następnie je kroimy i podsmażamy. Cebulę obieramy, kroimy i szklimy ma maśle. We wrzącej, osolonej wodzie gotujemy makaron wg przepisu na opakowaniu. Jak już makaron będzie gotowy, mieszamy go z kapustami, pieczarkami i cebulą. Doprawiamy do smaku. Jak ktoś lubi, można dodać 2 łyżeczki przecieru pomidorowego. I gotowe!
Smacznego!

Schaby z piersi z kurczaka
To co każdy Polak lubi i z chęcią je podczas niedzielnych obiadków, to oczywiście schaby. Mogą być one wieprzowe, ale ja osobiście wolę podawać u nas w domu te usmażone z piersi z kurczaka.
Składniki
- 1 podwójna duża pierś z kurczaka
- mąka
- 2 jajka
- bułka tarta
- olej do smażenia
- pieprz i sól
Wykonanie:
Pierś z kurczaka czyścimy i porządnie myjemy w zimnej wodzie. Następnie mięso przekrajamy wzdłuż tak, aby powstało z jednej piersi kilka płatów mięsa. Tłuczemy je lekko z każdej strony tłuczkiem do mięsa, tu należy uważać aby nie przesadzić gdyż mogą zrobić się nam dziury. Na jeden talerz wysypujemy trochę mąki, w drugim głębokim roztrzepujemy jaja-można dodać troszkę wody, aby łatwiej się rozprowadziły. Na trzecim talerzu wysypujemy bułki tartej i zaczynamy panierować mięso w kolejności mąka, jajko bułka. Tak panierowane płaty mięsa smażymy z obu stron na złoty kolor. I gotowe!
Smacznego!

Kalafiorki panierowane
Jest to jedno z moich ulubionych, bezmięsnych i prostych dań, które szybko się przygotowuje.
Składniki:
- kalafior
- 2 jajka
- bułka tarta
Wykonanie
Kalafior czyścimy, a następnie moczymy w wodzie przez ok. 15 min. W międzyczasie wstawiamy garnek z osoloną wodą i zagotowujemy. Kalafior dzielimy na różyczki i podgotowujemy, ale nie za mocno aby nie były za miękkie. Podgotowane różyczki moczymy w roztrzepanych jajkach, a następnie panierujemy w bułce tartej i smażymy na rozgrzanym oleju z każdej strony na złoty kolor.
Kalafiorki podajemy z surówkami, pieczonymi ziemniaczkami lub frytkami. I gotowe!
Smacznego!

Gołąbki bez zawijania
Pewnego dnia, siedząc w domu przed TV i przełączając bezmyślnie kanały, zauważyłam reklamę Knorra „Gołąbki bez zawijania” – awangarda w kuchni :) Oczywiście szybko pobiegłam do sklepu by zrobić odpowiednie zakupy, po czym już testowałam tą nowinkę na swoim facecie. Muszę przyznać, że bardzo mu to danie smakowało. Wtedy już wiedziałam, że na pewno na jednym razie się nie skończy i będę musiała częściej to danie serwować w naszym domu. Zatem w głowie mej zrodziła się myśl, aby poszukać takiego przepisu, przy którym nie będę musiała za każdym razem latać po sklepie i szukać tego specyfiku Knorra :) Oto przepis który przetestował mój mężczyzna i wujek, który tego dnia załapał się na obiadek.
Składniki:
- 1 średnia główka kapusty
- 1 torebka ryżu
- 1 torebka kaszy manny
- 70 dag mięsa mielonego
- 2 jaja
- 2 cebule
- 5 – 7 łyżek bułki tartej
- sól
- pieprz
- przyprawa do mięsa mielonego
- papryka w proszku
- trochę mąki
- koncentrat pomidorowy
- bulion w kostce, może być drobiowy
- koncentrat pomidorowy i keczup
- pomidory w puszce
Wykonanie:
Kapustę drobno szatkujemy, przekładamy do miski, i jeśli komuś się spieszy - a  mi zawsze, to kapustę może zalać wrzątkiem i zostawić na 15 minut (i szczerze mówiąc ja wolę tą metodę).
Dłuższy sposób jest taki, że kapustę posypujemy solą, zostawiamy na ok. 40 min.aby puściła wodę, którą potem odlewamy. Ryż i kaszę gotujemy według przepisów na opakowaniach. Następnie obieramy cebule i kroimy je dość drobno, podsmażamy na masełku - w tym miejscu zdradzę mój sposób, aby za mocno się „nie wzruszać” przy cebuli. Wcześniej obraną i przekrojoną na pół cebulę wkładam na 5 minut do zamrażalki, jeśli komuś nie chce się tego robić, to podobno podczas krojenia cebuli nóż można co chwilę wkładać pod kran z lodowatą wodą.
Następnie do dużej miski wkładamy mięso mielone, ryż, kasze, jaja, cebule, kapustę, bułkę tartą, wszystko razem mieszamy ręką i wyrabiamy na jednolitą masę. Doprawiamy do smaku solą, pieprzem, papryką, ja dodaję jeszcze trochę przyprawy do mięsa mielonego. Z masy formujemy gołąbki, takie średniej wielkości wałeczki, obtaczamy je w mące i lekko podsmażamy z obu stron. W międzyczasie gotujemy garnek z bulionem. Ilość kostek bulionu zależy od tego ile sosu chcecie mieć do gołąbków. 1 kostkę bulionu rozrabia się w ½  litra wody. Do ugotowanego bulionu wkładamy obsmażone gołąbki, gotujemy je ok. 30 min. Po ugotowaniu wyjmujemy gołąbki z bulionu, aby za bardzo nie namokły. Po czym bierzemy się za przygotowanie sosu. Pomidory w puszce, jeśli nie są krojone, rozdrabniamy i łączymy z gorącym bulionem. Gotujemy, dodajemy dużą łyżkę koncentratu pomidorowego, doprawiamy solą, pieprzem i papryką, chwilę podduszamy. Dodajemy do smaku pikantnego keczupu. Jeśli sos jest za rzadki można zagęścić go mąką rozrobioną z wodą (ok. 1 łyżki mąki ziemniaczanej lub zwykłej wsypać do niewielkiego naczynia do tego dodajemy ok. 2 łyżek wody i rozrabiamy na jednolitą masę). Powoli wlewamy rozrobioną mąkę do naszego sosu, cały czas mieszając żeby nie zrobiły się grudy. Zagotowujemy, wkładamy gołąbki do sosu i gotowe :)
Smacznego!

Ryż z jabłkami
Kiedyś, jako dziecko nie wyobrażałam sobie jak można przełknąć ryż z jabłkami, ale w miarę upływu czasu gusta kulinarne jednak trochę mi się zmieniły. Jest to prosta i smaczna potrawa, którą najemy się do syta.
Składniki
- 2 torebki ryżu
- 2 szklanki mleka
- 1 szklanka wody
- odrobina soli
- 1,2 łyżeczki cukru
- 4 duże jabłka
- cynamon
Wykonanie:
Ryż gotujemy pod przykryciem w wodzie zagotowanej z mlekiem, dodajemy szczyptę soli i 1,2 łyżeczki cukru. Gotujemy ok. 20-25 min- wg przepisu na opakowaniu. Jabłka obieramy, przekrajamy na pół, czyścimy z gniazd nasiennych i ścieramy na tarce o grubych okach. Jeśli macie domową marmoladę z jabłek, to możecie ją dodać zamiast startych jabłek. I teraz są dwa sposoby,(szybki i trochę dłuższy) które znam, na podanie tej potrawy, sposób 1: ugotowany ryż wykładamy na talerze i na wierzch kładziemy jabłka posypane cynamonem i niewielką ilością cukru, sposób 2: do wysmarowanego masłem naczynia żaroodpornego kładziemy warstwę ryżu i warstwę jabłek, kładziemy tak na zmianę warstwami póki nam nie skończą się składniki, należy pamiętać aby ostatnią warstwą był ryż. Całość zalewamy słodką śmietanką i pieczemy w nagrzanym piekarniku do 170 stopni do lekkiego zarumienienia.
Smacznego!

Pieczone pałki i udka


Składniki:
- 8 udek lub pałek z kurczaka (mogą być 4 udka i 4 pałki)
- przyprawy do kurczaka, ja kupuje także przyprawę winiary do soczystego kurczaka
- worki do pieczenia kurczaka
Wykonanie
Kurczaka czyścimy z piórek i moczymy w zimnej wodzie przez ok. 20 min. Następnie opłukujemy go jeszcze pod bieżącą zimną wodą, odsączamy i nacieramy przyprawami z każdej strony. Zostawiamy tak na ok. 30 min niech kurczak przejdzie przyprawami. Następnie wkładamy do woreczka, który znajduje się w przyprawie Winiary i zamykamy załączoną zapinką. Woreczek z kurczakiem układamy w naczyniu żaroodpornym i wkładamy do nagrzanego do 200 stopni piekarnika. Pieczemy ok. 60 minut. Jeśli chcemy aby skórka była bardziej chrupiąca na 10 minut przed końcem pieczenia rozcinamy folię. I gotowe! Udka można podawać z surówką i ziemniakami lub frytkami.
Smacznego!

Gołąbki jarskie z kaszą gryczaną i pieczarkami
Składniki:
- 1 kapusta włoska
- 50 dag pieczarek
- 3 cebule
- woreczek kaszy gryczanej/ lub kaszy jęczmiennej
- 1 papryka czerwona
- sól i pieprz
- bulion
- koncentrat pomidorowy
Wykonanie
Najpierw ostrym nożem wykrajamy głąb z kapusty. W dużym garnku zagotowujemy wodę i parzymy kapustę, zdejmując delikatnie po kolei liście. Ścinamy z liści grube nerwy. Pieczarki obieramy, sparzamy, kroimy w kostkę i smażymy. Paprykę czyścimy z nasion, myjemy, kroimy i także smażymy. Cebulę obieramy, kroimy i szklimy na patelni. W międzyczasie gotujemy kaszę według przepisu na opakowaniu. Gdy kasza będzie już ugotowana mieszamy ją z naszymi warzywami. Nasz farsz doprawiamy do smaku i nakładamy na środek porcje na każdy liść kapusty. Zaginamy boki i zwijamy w ciasne rulony. Na dnie garnka układamy liście kapusty, a na nich ściśle gołąbki. Zalewamy je bulionem i dusimy pod przykryciem ok. 1 godziny. Pod koniec dodajemy 2 łyżeczki koncentrat i jeszcze chwilę dusimy. I gotowe!
Smacznego!

Pomysły na śniadania

Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia, pobudza nas do działania i zwiększa koncentrację. Właśnie z tych powodów powinno być ono konkretne. Wielu dietetyków twierdzi, że najczęściej popełnianym błędem przez osoby odchudzające się, to unikanie tego ważnego posiłku. Właśnie ten błąd między innymi doprowadza nas do otyłości, gdyż częściej czujemy potrzebę podjadania między posiłkami.
Poniżej podaję kilka przepisów na śniadanie, które sprawi, że miło rozpoczniemy dzień.

Omlet jajeczny
(dla 1 osoby)
Składniki:
- 2 jaja
- masło
- mała cebula
- szczypior
- kawałek jakiejś kiełbaski
- sól
- pieprz
Wykonanie:
Jaja roztrzepujemy w miseczce, niektórzy dodają do nich trochę mleka, ja wolę odrobinę schłodzonej wody przegotowanej ok. 1 łyżeczki od herbaty - bo wtedy tak nie czuć mleka, roztrzepujemy, doprawiamy solą i pieprzem. Obieramy cebulę i kiełbaskę, które drobno kroimy. Na małej patelni, ważne aby była
z powłoką nieprzywierającą, roztapiamy trochę masła i smażymy cebulkę z kiełbaską. Wsypujemy pokrojony szczypiorek, wszystkie składniki mieszamy tak aby rozłożyły się na całej patelni i po ok minucie wylewamy jaja na patelnie, tak aby także rozlały się po całej jej powierzchni. Smażymy omlet
( tak aby się cały ściął) z jednej strony na złoty kolor, jeśli się juz zarumieni trzeba omlet przerzucić na drugą stronę. Ja robię to w taki sposób: biorę duży talerz w jedną rękę w drugiej trzymam patelnie, przykrywam talerzem patelnie i przewracam ją do „góry nogami”. W ten sposób omlet znajdzie się na talerzu i z tego talerza trzeba z powrotem go zrzucić na patelnię, żeby usmażyła się druga strona naszego dania. Ponownie smażymy na złoty kolor, przekładamy na talerz i gotowe! :)
Smacznego!

Jajecznica na boczku


Mistrzami w przyrządzaniu jajecznicy są mój facet i mój tato. Ja w swoim 28 letnim życiu robiłam ją kilka razy, ale moja nigdy nie była tak dobra jak ich. Podam zatem przepis z podpatrywania mistrzów przy pracy :)
Składniki
(dla 2 osób)
- 6-7 jaj
- mała cebula
- szczypiorek
- niewielki kawałek boczku
- sól
- pieprz
Wykonanie:
Najpierw stapiamy pokrojony w kostkę boczek na patelni z odrobiną masła. Następnie obieramy cebulę i kroimy ją w piórka, i wrzucamy do boczku - lekko podsmażamy. Do miseczki lub głębokiego talerza wbijamy jaja i roztrzepujemy je widelcem, doprawiamy solą i pieprzem, mieszamy. Kroimy szczypior i wrzucamy do patelni chwilę smażymy po czym wlewamy jaja i cały czas mieszamy. Smażymy do porządnego ścięcia się jaj. Trzeba być ostrożnym gdyż jaja szybko się ścinają. I gotowe! :)
Smacznego!

Tosty francuskie inaczej chlebki smażone z jajkiem
Z tą potrawą spotkałam się po raz pierwszy mając 11 lat. Byłam wówczas na wakacjach u kuzynki. Ciocia dwoiła się i troiła żebyśmy w ogóle coś jadły (ponieważ nigdy nie miałyśmy na to czasu) no i któregoś dnia zaserwowała nam pyszne i proste śniadanko, którym byłyśmy wręcz zachwycone!
Składniki:
- 3 jaja
- kromki pieczywa z poprzedniego dnia
- sól
- pieprz
- olej do smażenia
Wykonanie:
Jaja wbijamy do głębokiego talerza, doprawiamy solą i pieprzem, roztrzepujemy widelcem, dodajemy odrobinę wody (niektórzy dodają mleko) aby lepiej jaja się rozprowadziły. Następnie kromki pieczywa maczamy z każdej strony w roztrzepanych jajach i wrzucamy je na rozgrzaną patelnię. Smażymy po parę min. Z każdej strony do uzyskania brązowo złotego koloru. Tak przyrządzone chlebki można jeść także z serem i pomidorkiem. I gotowe!
Smacznego!

Grzanki z piekarnika
Takie pyszne grzanki podała mi na śniadanie bratowa podczas jednego z  moich urlopów. Codziennie mieliśmy dużo miejsc do zwiedzania, wiec śniadanie musiało być solidne syte , aby mieć na to siły J
Składniki
- chleb tostowy, lub zwykły, może też być bułka paryska - jak kto woli
- pieczarki
- cebula
- sól
- pieprz
- masełko do smarowania
- ser najlepiej cheddar
Wykonanie:
Obrane pieczarki sparzamy wrzątkiem parę minut, następnie odlewamy wodę i smażymy je z odrobiną masła lub oleju. Cebulę obieramy i kroimy dość drobno i szklimy na patelni. Oba składnikami mieszamy razem, doprawiamy do smaku solą i pieprzem. Jak ktoś lubi do farszu można dodać granulowany czosnek. Na tarce o dużych oczkach ścieramy ser. Kromki pieczywa smarujemy cienko masłem, możemy dodatkowo je lekko posypać przyprawą do grzanek, nakładamy na każdą kromkę pieczywa nasz farsz i na końcu posypujemy startym serem. Piekarnik nagrzewamy do 180 stopni. Grzanki układamy na posmarowanej masłem blaszce i zapiekamy parę minut, ok. 10 w moim piekarniku. Tak żeby ser się stopił a chlebek zarumienił. I gotowe! 
Smacznego!

Grzanki na słodko
Jest to bardzo prosty przepis aby przyrządzić nietuzinkowe śniadanie na słodko, które zachwyci domowników.
Składniki:
- chleb tostowy
- zmielony twaróg półtłusty
- cynamon
- cukier waniliowy
Wykonanie:
Chleb tostowy pieczemy w tosterze. Ilość twarogu zależy od ilości tostów jakie chcemy przyrządzić, a potem zjeść J powiedzmy, że dla dwóch osób jedna kostka twarogu wystarczy. Mieszamy twaróg z cukrem waniliowym i cynamonem do smaku- wedle uznania. Należy pamiętać aby nie przesadzić z przyprawianiem. Można też dorzucić rodzynki jeśli ktoś lubi. Twaróg dodatkowo mieszamy z odrobiną mleka lub słodkiej śmietanki. Nakładamy po trochu na ciepłe tosty i gotowe! 
Smacznego!

Tosty bądź jak kto woli sandwiche
Pierwszy raz spotkałam się z tego typu ciepłymi kanapkami będąc w podstawówce na urodzinach koleżanki, wiec to było kawał czasu temu. Do przygotowania tych niezwykle prostych kanapek potrzebny będzie nam sandwich i do roboty :)
- chleb (tostowy, razowy, biały – jak kto woli)
- masełko do smarowania
- liście sałaty
- ser żółty
- dowolna wędlina
- pomidor
-jajko na twardo
- ogórek konserwowy
Wykonanie:
Smarujemy kromki chleba masłem, kładziemy liście sałaty, wędlinę, żółty ser, pomidor, plastry jajka i plastry ogórka. Przykrywamy to drugą kromką chleba i kładziemy do nagrzanego sandwicha. Pieczemy parę minut. Ja upieczone kanapki na koniec smaruję keczupem lub sosem hamburgerowym. I gotowe!
Smacznego!

Serek biały z dodatkami


Jest to danie dobre dla osób, które potrzebują białka, np. po ćwiczeniach na siłowni. Żeby nie było nudne i mdłe dodajemy warzywka.
Składniki
- kostka zmielonego twarogu półtłustego lub tłustego/ wersja ligt serek wiejski
- cebula
- szczypior
- rzodkiewka
- sól
- pieprz
Wykonanie
Twaróg przekładamy do miski, rozdrabniamy go widelcem. Cebulę obieramy, kroimy bardzo drobno. Rzodkiewkę myjemy i kroimy w kosteczkę. Szczypior płuczemy i kroimy. Do miski z twarogiem dodajemy pokrojone warzywa, dodajemy trochę soli i pieprzu do smaku, mieszamy i gotowe!
Smacznego!

Naleśniki
Jest to danie popisowe mojego faceta. Jeśli na śniadaniu ma pojawić się jajecznica czy naleśniki, to wówczas on przejmuje pałeczkę w kuchni :)
Składniki:
- 2 – 3 szklanki mąki przesianej przez sito
- 1 żółtko z jajka
- 1 szklanka wody mineralnej gazowanej lub niegazowanej
- 1 szklanka mleka
- szczypta soli
- 2 łyżeczki cukru pudru
- olej lub masło roślinne do smażenia
Wykonanie
Do miski wbijamy żółtko z jajka, szczyptę soli, mleko i mieszamy. Następnie dodajemy mąkę, 2 łyżki oleju po to aby ciasto nie przywierało do patelni, wodę mineralną, 2 łyżeczki cukru pudru i mieszamy -  możemy to robić mikserem. Ciasto musi mieć jednolitą, oleistą konsystencję. Na patelnię z odrobiną oleju lub masła wylewamy po trochu ciasta- tak aby przykryło całe dno i smażymy naleśniki z obu stron na lekko złoty kolor. I gotowe! U nas w domu naleśniki się jada z czym dusza zapragnie, z marmoladą, powidłami, dżemem, nutellą, twarogiem, malinami, bananami, itd. Ja uwielbiam posmarować je twarogiem rozrobionym z serkiem Danio, zawinąć w rulon i na wierzchu posmarować je nutellą i bitą śmietaną, pycha!
Smacznego!

Wszystko to, co doskonała Pani domu wiedzieć powinna

Jak pozbyć się brzydkich zapachów
 
Zapach w lodówce
Przykrego zapachu w lodówce pozbędziemy się za pomocą jabłka lub sody oczyszczonej. Jabłka obieramy, przekrajamy na pół i rozkładamy na paru spodeczkach w lodówce. Sodę także nasypujemy na małe spodeczki i wstawiamy na półeczki w lodówce.

Zapach w kuchence mikrofalowej
Aby zneutralizować nieprzyjemny zapach z kuchenki należy wstawić do środka kubek z wodą i 3 łyżkami soku z cytryny. Nastawiamy kuchenkę na najwyższą moc na 2 minuty. Po tym zabiegu przecieramy kuchenkę szmatką.

Zapach w zmywarce
Jeśli w koszyczku na sztućce umieścimy plasterek lub skórkę cytryny, unikniemy specyficznego zapachu wewnątrz urządzenia.

Zapach na dłoniach
Ręce, które podczas prac domowych przeszły nieprzyjemnym zapachem „myjemy" plasterkiem cytryny.

Zapach ryby na naczyniach
Woń ryby zniknie z naczyń w których były przyrządzane po przetarciu ich skórką cytryny. Drugi sposób: fusy z herbaty zalewamy wodą na patelni, na której smażyła się ryba, doprowadzamy do wrzenia i odstawiamy do wystygnięcia.

Jak i czym czyścimy

Kamień w czajniku
Aby usunąć kamień z czajnika możesz użyć kwasku cytrynowego, wsyp 3-4 łyżeczki do czajnika, wlej wodę i zagotuj. Odstaw na godzinę, lepiej na całą noc, i ponownie zagotuj. Następnie wylej wodę i kilkakrotnie wypucz czajnik. Możesz też użyć specjalnych tabletek do odkamieniania (np. Kamix).

Czyszczenie baterii
Z baterii nad zlewozmywakiem skutecznie usuniesz osad z wody, pocierając ją szmatką nasączoną sokiem z cytryny.

Zabarwione dłonie
Zabarwione ręce podczas obierania warzyw znowu odzyskają swój naturalny kolor po wyczyszczeniu ich plasterkiem cytryny.

Zlewozmywak
Stalowy nierdzewny przecierajmy po każdym zmywaniu suchą ściereczką, bo woda może zostawić na jego powierzchni nalot z "kamienia". Gdy już taki się pojawi potraktujmy go ciepłym roztworem octu lub kwasku cytrynowego.

Gdy przypali się garnek emaliowany
Należy nalać do niego wody z solą i pozostawić na kilkanaście godzin, następnie wodę zagotować a spalenizna odejdzie.

Czyszczenie kuchenki
Robimy papkę z sody oczyszczonej i płynu do mycia naczyń, nakładamy ją na kuchenkę, zostawiamy parę minut. Potem zetrzeć wilgotną ściereczką.

Czyszczenie toalety
Jeśli w toalecie zostanie nam żółty nalot pozbywamy się go w następujący sposób: moczymy chusteczki higieniczne w oranżadzie i nakładamy na przebarwione miejsca w toalecie, czekamy 20 minut. Potem to wszystko ścieramy tymi chusteczkami. To co zostało jeszcze żółte ścieramy pumeksem.

Czyszczenie wanny
Polowe grejpfruta maczamy w soli i czyścimy wannę, potem z drugiej części grejpfruta wyciskamy sok i zostawiamy na parę minut. Następnie szorujemy gąbką - ostra częścią.

Czyszczenie dywanu
Na ciemne, przybrudzone miejsca na dywanie wysypujemy sodę i spryskujemy ją wodą. Następnie bierzemy szczotkę do czyszczenia i trzemy te miejsca. Na koniec papierem ręcznikowym odciskamy wodę.


Jak wywabić plamy

Na rynku jest wiele środków dostępnych do wywabiania plam, jednak nie zawsze są one skuteczne, dodatkowo ceny też nie zawsze są zachęcające do ich kupienia. Postanowiłam więc poszukać wszelkich domowych sposobów na usunięcie różnych plam. Mnie samej często zdarzają się awaryjne sytuacje, gdyż mam dwoje bałaganiarzy w domu: swojego faceta i 3 letniego Beagla :)  To wszystko tłumaczy, prawda? :)Jednak nie zawsze mam w swoich zasobach środek chemiczny, który wszystko usunie. Poszperałam zatem trochę po necie, popytałam rodzinę, znajomych i oto poniżej przedstawiam sposoby na pozbycie się plam za pomocą tego, co mamy zazwyczaj w domu. Te „sztuczki” zapewne są znane większości z Was, jednak pamięć bywa ulotna,a nigdy nie wiadomo, kiedy przyjdzie nam stawić czoła plamą, a akurat mój blog będzie pod ręką  :)
Ważna informacja: plamy najlepiej wywabiać od razu, bo im świeższa tym łatwiej ją usunąć, nie można prasować ciuchów z plamami, ponieważ tylko się one utrwalą!
Zatem przechodzimy do rzeczy:


Plamy z alkoholu
Plamy z czerwonego wina czy nawet barszczu natychmiast posypujemy solą i trzemy. Zsypujemy brudną sól, nakładamy świeżą i ponownie trzemy. Czynności te powtarzamy kilka razy. Następnie pierzemy ręcznie w zimnej wodzie, a potem wkładamy do pralki i pierzemy.

Plamy z białego wina usuwa się prościej. Też posypujemy je grubo solą, a następnie pierzemy w gorącej wodzie.

Plamy z czekolady
Delikatnie zeskrobujemy resztki czekolady, na gąbkę nakładamy ciepłą glicerynę i przecieramy plamę, pozostawiamy na chwilę. Następnie spłukujemy ciepłą wodą z mydłem.

Plamy z dżemu
Plamy z dżemu szybko płuczemy wodą. Jeśli to nie pomoże lub jeśli plamy są stare, moczymy je w roztworze boraksu i pierzemy. Moczenie, proporcje: jedna czubata łyżka stołowa boraksu na cztery litry wody. Dokładnie mieszamy. Moczymy ok. 30 min.
Informacja dla nie wtajemniczonych: boraks jest to bardzo tani i ekologiczny środek mający wiele zastosowań w gospodarstwie domowym, dostępny w sklepach chemicznych.

Plamy po herbacie
Plamy takie polewamy dużą ilością gorącej wody. Starsze plamy wywabimy natomiast 9% wodą utlenioną z dodatkiem kilku kropli amoniaku.

Plamy po jajku
Świeże plamy natychmiast zapieramy w zimnej wodzie. Plamy starsze zapieramy letnią wodą z dodatkiem amoniaku, a następnie pierzemy w pralce.

Plamy z kawy i kakao
Świeże plamy polewamy gorącą wodą, po czym płuczemy je zimną wodą. Starsze plamy zmywamy ciepłą woda z dodatkiem gliceryny lub amoniaku, a następnie spłukujemy wodą. Możemy też zwilżyć je wodą, a następnie ścierać szmatką namoczoną w gorącej wodzie z dodatkiem amoniaku, następnie spłukujemy i pierzemy w letniej mydlanej wodzie.

Plamy z keczupu
Przecieramy materiał wodą z mydłem lub roztworem ługowym. Możemy także wypłukać plamę w zimnej wodzie a następnie namoczyć w płynnym detergencie.

Plamy z krwi
Rzeczy zaplamione krwią należy najpierw namoczyć w zimnej wodzie z dodatkiem soli. Potem zmieniamy wodę na świeżą i pierzemy je ręcznie ponownie w zimnej wodzie z dodatkiem soli. Można też poplamiony ciuszek namoczyć w zimnej wodzie z dodatkiem amoniaku, a następnie spłukać i wyprać w zimnej wodzie z dodatkiem mydła.

Plamy z potu
Sposób 1.Namaczamy tkaninę w soli lub nacieramy szmatką nawilżoną roztworem spirytusowym w stosunku 1:1 (50 ml spirytusu i 50 ml wody). Sposób 2. Zwilżamy tkaninę w occie lub słabym roztworze amoniaku. Spłukujemy, a następnie pierzemy w pralce.

Plamy z pudru do makijażu
Plamy usuwamy przy pomocy wacika namoczonego spirytusem kosmetycznym i pocieramy.

Plamy ze śmietany
Płuczemy tkaninę w zimnej wodzie, a następnie pierzemy w proszku enzymatycznym.

Plamy z trawy
Sposobów na usuwanie takich plam znalazłam dwa: 1. Nie można ich usuwać zaczynając od wody. Bierzemy 70% alkohol lub rozcieńczony amoniak i zwilżamy nim plamę. Czekamy parę minut i spłukujemy zimną wodą. 2. Nasączamy szmatkę wodą utlenioną z dodatkiem amoniaku i przecieramy plamę. Następnie pierzemy w pralce.

Plamy z tuszu od długopisu
Plamy takie nacieramy kilka razy tamponikiem namoczonym w spirytusie. Następnie wietrzymy tkaninę ok 15 minut i starannie płuczemy. Pierzemy w pralce. Z dłoni usuniemy takie plamy pastą do zębów.

Plamy z tłuszczu
Plamy nacieramy szarym mydłem lub płynem do mycia naczyń, spłukujemy letnią woda, a następnie pierzemy w pralce. Drugi sposób: plamy posypujemy mąką, talkiem lub pianką morską. Chwilę czekamy aż naciągnie. Płuczemy i pierzemy. Ze sweterków i dzianin usuniemy plamy mineralną wodą gazowaną.

Plamy z wymiocin
Plamy obsuszamy i zeskrobujemy. Zamaczamy w wodzie z sodą i wycieramy gąbką zamoczoną w roztworze boraksu. Następnie pierzemy jak zwykle.